قبرس و شرایط عمومی

قبرس شمالی (به ترکی استانبولی: Kuzey Kıbrıs Türk یا KKT) با نام رسمی جمهوری ترک قبرس شمالی (به ترکی استانبولی: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti یا KKTC) ناحیه تحت تسلط ترک‌ها در شمال قبرس است. پایتخت این ناحیه نیز به مانند کشور قبرس میان ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده و شمال شهر نیکوزیا به نام نیکوزیای شمالی با جمعیتی ۵۰٬۰۰۰ نفر مرکز قبرس شمالی می‌باشد.

تاریخ

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

در سال ۱۹۶۳، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که مأموریت آن تا کنون تمدید شده‌است.

در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس‌جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد.

بخش ترک‌نشین قبرس در سال ۱۹۸۳ اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری (خود خوانده) قبرس شمالی گذاشت که توسط سازمان ملل متحد و کشورهای جهان رسمیت نیافته‌است.

جمعیت

قبرس بر اساس گزارش جهانی شاد ترین کشورهای جهان، در سال 2018 در رده 61 جهان قرار گرفت و این نشان دهنده کیفیت مناسب زندگی در کشور قبرس است لذا رشد جمعیت در قبرس قابل توجیح است. در سال های گذشته به دلایل افزایش تولد و کاهش مرگ و میر و همچنین میزان مهاجرت جمعیت قبرس با شیب ملایمی هر سال افزایش یافته است. از سال 2010 به بعد نرخ رشد جمعیت سالانه در قبرس به کم تر از 1% رسیده است. در حدود 20 سال گذشته در قبرس به جمعیت این کشور حدود 250 هزار نفر اضافه شده است. در جدول زیر مقدار رشد جمعیت در سال های گذشته در قبرس به خوبی نمایان است.

دین

اکثریت قاطع مردم بخش قبرس شمالی را مسلمانان سنی مذهب با ترکیب جمعیتی حدودا  ۹۸٫۷۱٪- ۹۹٪ تشکیل می‌دهند.اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این بخش زندگی می‌کنند.

جغرافیا

قبرس کشوری در قاره اروپا و یا در واقع جزیره ای در میان دریای مدیترانه و سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه پس از جزایر ساریدینا و سیسیل است. قبرس با کشورهای یونان و ترکیه دارای مرز آبی است. این کشور خود به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است در جایی که قسمت شمالی قبرس تحت اشغال جمهوری ترکیه است و قسمت جنوبی تحت قلمرو جمهوری قبرس است. قسمت های شمالی این کشور را عمدتا جامعه ترک نشین تشکیل می دهد و قسمت های جنوبی را جامعه یونانی تشکیل می دهد. پایتخت قبرس شهر نیکوزیا (Nicosia) است و این شهر نیز مانند شهر برلین قدیم به دو قسمت جدا شده و خطی که به آن خط سبز می گویند به دلیل تفاوت های سیاسی این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است. قبرس 9.2 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و جزوی از اتحادیه اروپا است.

شهرهای مهاجر پذیر قبرس شمالی

شهر نیکوزیا یکی از شهرهای بسیار مهم در کشور قبرس شمالی است که پایتخت این کشور نیز محسوب می‌شود. این شهر به طور کلی از سوی ایرانیان برای مهاجرت یک گزینه بسیار عالی است. تمامی ساختمان‌های اداری و دفاتر دولتی در این شهر قرار دارد.

شهر گیرنه از دیگر شهرهای مهاجرپذیر کشور قبرس شمالی محسوب می‌شود که زیبایی بسیار گسترده  دارد. این شهر از نظر باستانی و همینطور آب و هوا نیز بسیار ارزشمند است.

شهر لارناکا از دیگر شهرهای کشور قبرس شمالی محسوب می شود. این شهر به نوبه خود یکی از بهترین شهرهای مهاجرتی است اما ایرانیان آن را کمی گران می‌دانند.

شهرهای اصلی
 1. نیکوزیای شمالی
 2. فاماگوستا
 3. کایرنیا
 4. مورفو
 5. گونیلی
 6. لفکا
 7. کایتریا
 8. لاپیتوس
 9. کاراواس
 10. چاتالکوی

مهاجرت به قبرس و اخذ اقامت از طریق کار

مهاجرت به قبرس از طریق کار امکان پذیر می باشد. به این صورت که افرادی که از طرف یک کارفرما یک پیشنهاد شغلی داشته باشند می توانند با اخذ ویزای کار این کشور شرایط مهاجرت به قبرس را برای خود مهیا سازند. جهت اخذ ویزای کاری و مهاجرت کاری به کشور قبرس افراد باید پیشنهاد کار مهر شده خود را که توسط وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی این کشور مورد تایید واقع و مهر شده است به همراه سایر مدارک خود به سفارت کشور قبرس ارائه نمایند.

از شرایط مهاجرت به قبرس از طریق کار این است که این پیشنهاد شغلی باید در ابتدا زیر نظر وزارتخانه امور مهاجرین مورد بررسی و نظارت واقع شود، به دلیل اینکه می بایست ثابت شود که کار مورد نظر در کشور قبرس متقاضی ندارد و مشخص گردد که به خاطر این مسئله است که این پیشنهاد شغلی برای افراد خارجی صادر شده است. پس از بررسی های لازم است توسط سفارت و پس از احراز صحت دعوتنامه کاری و سایر مدارک، ویزای کار برای افراد صادر می شود. ساعت کار کارمندان به صورت تمام وقت بین 38 تا 40 ساعت و حداقل دستمزد برای یک کارگر ساده در این کشور حدود 870 دلار در ماه و برای یک کارمند حدود 2000 یورو در ماه می باشد.

مهاجرت به قبرس و اخذ اقامت از طریق تحصیل

ویزای تحصیلی قبرس معمولا از این نظر که دارای دانشگاه هایی با رنکینگ مناسب می باشد و همچنین کشوری می باشد که هزینه های تحصیل در آن معقول می باشد، برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور مورد توجه واقع شده است. از موارد مناسب تحصیل در قبرس تنوع رشته و تحصیل در رشته های گوناگون می باشد. به عنوان مثال می توان گفت متقاضی تحصیل در کشور قبرس می تواند برای مهاجرت تحصیلی در انواع رشته ها نظیر هنر، موسیقی، اقتصاد و همچنین رشته های پزشکی و پیراپزشکی اقدام نماید.

از نکات مهم ویزای تحصیلی قبرس که این کشور را به مقصد مناسبی برای تحصیل تبدیل کرده است، تحصیل در رشته های پزشکی بدون نیاز به آزمون ورودی در این رشته می باشد؛ شخص تنها با پرداخت شهریه و داشتن سایر شرایط لازم نظیر سن، زبان و ..می تواند در این رشته تحصیل کند. همچنین لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران و همچنین علاوه بر آن مورد تایید کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا می باشند.

همانند سایر کشورها  دانشجویان در کنار تحصیل، به مدت ۱۰ ساعت در هفته در مقطع کارشناسی و ۲۰ ساعت در هفته در مقطع ارشد اجازه کار دانشجویی نیز دارند.

در اکثر دانشگاه‌های این کشور  به خصوص دانشگاه‌هایی که به عنوان  بهترین دانشگاه‌های قبرس شمالی معرفی شده‌اند، به خاطر داشتن  امکانات و  کیفیت آموزشی بالا و حضور اساتید درجه یک ، در جامعه علمی اروپا و امریکا از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند به همین دلیل می توانند از دانشگاه‌های قبرس به تمام دانشگاه‌های کشورهای اروپایی اعم از  آلمان، آمریکا و کانادا دانشجو ترانسفر کنند و دانشجویان می‌توانند با معادل سازی بعضی از واحد درسی در دانشگاه های دیگر به راحتی ادامه تحصیل دهند و همچنین امکان گرفتن انتقالی در رشته‌هایی غیرپزشکی و در رشته‌های پزشکی و داروسازی در زمان تحصیل در کشور قبرس شمالی براساس  شرایط خاصی به دانشگاه‌های کشور ایران نیز وجود دارد.

دانشگاه های برتر قبرس

دانشگاه های قبرس دارای رنکینگ بسیار خوبی هستند و از تنوع رشته ای بسیار بالایی هم برخوردار هستند .دانشگاه های برتر قبرس جهت تحصیل در قبرس در جدول زیر آورده است.

لیسانس در قبرس شمالی

اعزام دانشجو به قبرس برای تحصیل در مقطع کارشناسی زمانی امکان‌پذیر است که متقاضی مدرک دبیرستان را اخذ نماید. تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس شمالی 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد که دانشجو برای اقدام نیازمند به دیپلم 12 ساله است. به‌این‌ترتیب متقاضی امکان تحصیل در رشته‌های مدیریت کسب‌وکار، روانشناسی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات را خواهد داشت. تحصیل در قبرس به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد ازاین‌جهت دانشجو نیازمند به ایلتس با نمره 6 است. ولی باز بدون مدرک زبان نیز می‌توان اقدام کرد ولی باید قبل از شروع به تحصیل 1 سال دوره آمادگی زبان را گذراند. تحصیل پزشکی در قبرس نیز از سن 18 سالگی برای علاقه‌مندان امکان‌پذیر است. برای اقدام زمان نیز بسیار حائز اهمیت است به این صورت که در سپتامبر و ژانویه نیز ورودی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است مدرک پزشکی از دانشگاه NEU مورد تائید وزارت بهداشت نیز است.

فوق لیسانس در قبرس شمالی

با اعزام دانشجو به قبرس برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد امکان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر با هزینه پایین برای متقاضی فراهم می‌شود. با اعزام دانشجو به قبرس حدود 30% از جمعیت دانشگاه‌های قبرس را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده است. مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی بیشتر در رشته‌های مدیریت، بیزینس، امور مالی، روابط بین‌الملل، ارتباطات و مهندسی دانشجو می‌پذیرد. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند مدرک معتبر کارشناسی و تسلط به زبان انگلیسی با ایلتس 6.5 است؛ که البته بسته به رشته و دانشگاه این نمره زبان نیز متفاوت است و همان‌طور که گفته شد بدون مدرک زبان با گذراندن دوره قبل از تحصیل نیز می‌توان وارد دانشگاه شد. تحصیل در این مقطع به مدت 1 تا 2 سال به طول می‌انجامد. با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درصورتی‌که دانشجو رزومه قوی داشته باشد امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود خواهد داشت.

دکترا در قبرس شمالی

اعزام دانشجو به قبرس شمالی در مقطع دکتری به دو صورت انجام می‌پذیرد. دوره دکترا در قبرس به‌طور متوسط ۳ سال به طول می‌انجامد. زبان تحصیل در دوره دکترا انگلیسی است. دانشجویان ممتاز در این دوره می‌توانند به‌عنوان دستیار استاد (teacher assistant)یا دستیار تحقیق (research assistant) مشغول به کار شوند. دانشجو می‌تواند برای تحصیل خود هزینه پرداخت کند و یا درصورتی‌که رزومه قوی داشته باشد می‌توانند به‌راحتی بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. تحصیل در مقطع دکتری نیازمند به سوپروایزر است به این صورت که باید با استاد راهنما مکاتبه کرده و تائید او را دریافت نمایند همچنین نیازمند به مقالات بین‌المللی و نمره زبان ایلتس بالا نیز است.

با اعزام دانشجو به قبرس تحصیل در این مقطع 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد که با تحقیق و پژوهش در این مدت همراه است.

امکان تحصیل در رشته‌هایی همچون نفت و گاز، مدیریت، علوم آموزشی، مهندسی الکترونیک، کامپیوتر و… در این مقطع فراهم است. در آخر نیز با ارائه پایان‌نامه دوره دکتری به پایان می‌رسد. دانشجویان در مقطع دکتری علاوه بر کسب درآمد از پروژه‌های خود می‌توانند با فعالیت در بخش آموزشی و مطالعاتی دانشگاه خود درآمدزایی نیز کنند. تحصیل پزشکی در قبرس نیز در حدود 4 تا 6 سال به طول می‌انجامد دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های همچون EMU و NEU که از بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین دانشگاه‌های قبرس هستند تحصیل کنند.

با اعزام دانشجو به قبرس و تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشجو می‌توانند در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نیز به‌طوری‌که مستقیم به‌طوری‌که با بیمار در ارتباط نباشند کار کنند و همین‌طور می‌توانند در خارج از بیمارستان نیز کارهای غیر مرتبط انجام دهند. ورودی دانشگاه‌ها دو بار در سال و در ماه ژانویه و سپتامبر است.

 

مهاجرت به قبرس و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در قبرس از طریق خرید ملک

یکی از راه های سرمایه گذاری در قبرس خرید ملک می باشد. این روش در سالهای اخیر مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است. در این روش نیازی به حضور سرمایه گذار و اقامت آن در قبرس نمی باشد. در صورت تمایل سرمایه گذار برای اخذ اقامت قبرس می توان پس از خرید ملک، به مدت سه سال ملک خریداری شده را در مالکیت خود حفظ نماید و اقامت را از این طریق بدست آورد.

نوع دیگری از سرمایه گذاری به واسطه خرید ملک این است که منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت آن برای سرمایه گذار و خانواده اش می شود شما  به مدت سه سال باید مالیکت ملک را داشته باشید و سال سوم این امکان میسر است که ملک را بفروشید . در این روش برای سه سال می توان اقامت دائم را بدست آورد و پس از آن اقدام به دریافت پاسپورت نمود. این روش باعث می شود که اقامت کشور قبرس را اخذ نمود و نیازی به حضور شخص و زندگی در قبرس نمی باشد.

به واسطه این نوع سرمایه گذاری همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می توانند اقامت را بدست آورند.

کشور قبرس سالیانه رشد ملک 25 درصدی دارد و یکی از مهمترین مزایای خرید ملک در قبرس سرمایه گذاری به پوند انگلیس است یعنی شما با خرید ملک هم اقامت خود و هم خانواده خود را دریافت میکنید و هم ملکی که خریداری میکنید به واحد پول معتبر پوند انگلیس ارزش گذاری میشود.

حداقل مبلغ برای دریافت اقامت خرید ملک از مبلغ ۴۰ هزار پوند تا ۱ میلیون پوند میباشد ،شما بعد از پرداخت ۳۰ درصد از مبلغ خانه صاحب خانه میشوید و  مابقی مبلغ را به صورت اقساط ۳ و ۵ ساله بدون بهره  پرداخت میکنید.

همچنین شما با گذشت 6 ماه از دریافت کارت اقامت خود میتوانید ویزای شنگن خود را دریافت کنید و به راحتی به کشورهای اروپایی سفر کنید.

سرمایه گذاری در قبرس از طریق ثبت شرکت

یکی از راههای سرمایه گذاری در قبرس ثبت شرکت می باشد. برای ثبت شرکت در قبرس بایستی طرح کسب و کار قوی و نوآورانه ایی ارائه شود. یکی از راههای ثبت شرکت در قبرس، ثبت شرکت محدود است که حداقل سرمایه مورد نیاز ۲۵۶۲۹ یورو می باشد که در ابتدا پلن تجاری شرکت باید مورد تایید دولت قبرس قرار بگیرد و برای انجام این پروسه می توان از وکیل استفاده نمود. ثبت اسم شرکت و آدرس آن برای ثبت شرکت با مسولیت محدود الزامی است. همچنین فرم های شرکت مانند اظهارنامه بایستی تکمیل شود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت در قبرس زیاد می باشد که حداقل یک سهامدار تا ۵۰ سهامدار می تواند داشته باشد، حق انتقال سهام ها بین همه سهامداران باید باشد.

ثبت شرکت سهامی عام

این نوع ثبت شرکت باید شامل حداقل هفت سهامدار و دو مدیر عامل باشد. حداقل سرمایه مورد نیاز سهام ۶۳۰۲۵ یورو است و بایستی قبل از صدور گواهی بازرگانی پرداخت شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در قبرس
 • تکمیل فرم های مربوط به ثبت شرکت
 • نام گذاری شرکت و ثبت آن
 • پاسپورت با اعتبار
 • عدم سابقه کیفری
 • اصل و ترجمه مدرک تحصیلی
 • اراثه بیزنس پلن
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی
سرمایه گذاری در قبرس از طریق کارآفرینی

سرمایه گذاری در قبرس از طریق کارآفرینی به این صورت است که باید سرمایه گذار در طرحش نوآوری داشته باشد و به واسطه آن طرح بتواند کسب و کاری راه اندازی کند. کارآفرینی باید ایده ای باشد که موجب اشتغال زایی و درآمد برای کشور قبرس باشد. از این روش می توان برای اقامت فرد سرمایه گذار و خانواده، فرزندان زیر ۱۸ سال می توان اقامت را بدست آورد.ابتدا اقامت یک ساله داده می شود و پس از آن تبدیل به اقامت دائم می گردد.

اقامت قبرس از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی

به منظور اخذ اقامت قبرس از طریق تمکن مالی، متقاضی می بایست نشان دهد که دارایی زیادی داشته و یک درآمد ثابت و سالانه ای را دریافت می کند. معمولاً این درآمد نباید وابسته به حضور شخص در کشور مبدا باشد. علاوه بر قبرس کشورهای دیگری همچون، سوئیس، اتریش، فرانسه، پرتغال، یونان و اسپانیا نیز این روش اقامتی را تعریف کرده اند. که هر کدام شرایط متفاوتی دارند. در کشور قبرس این درآمد سالیانه برای یک نفر حدوداً 10 هزار یورو باید نشان داده شود که به ازای هر نفر همراه وابسته 5 هزار یورو افزایش می یابد. بازنشستگان از اصلی ترین متقاضیان این روش مهاجرتی هستند.

در این روش شما می بایست یک خانه با هر قیمتی خریداری کرده و یک سپرده بانکی به میزان 15 تا 20 هزار یورو ارائه دهید. در این روش فرزندان زیر 18 سال شما نیز اقامت را دریافت خواهند نمود. با روش خودحمایتی قبرس شما اجازه کار در این کشور را نداشته اما می توانید بیزینس خود را راه اندازی کنید.

مهاجرت به قبرس و اخذ تابعیت از طریق تولد

از دیگر راه های مهاجرت به قبرس و اخذ اقامت و تابعیت این کشور تولد فرزند در قبرس می باشد. همه کسانی که دارای تابعیت انگلستان و یا دارای تابعیت سایر کشورهای مستعمره انگلستان هستند و در سال های 1914 تا 1960 در قبرس متولد شده اند و اشخاصی که تا سال 1960 در این کشور حدود 5 سال زندگی کرده باشند می توانند تابعیت کشور قبرس را به دست آورند.

همچنین از سال 1960 به بعد هر زمان که کودکی از یک پدر قبرسی در هر کدام از کشورها به دنیا آمده باشد به عنوان تبعه کشور قبرس قلمداد می شود. به کودکانی که در کشور قبرس از مادری که دارای تابعیت قبرس است متولد شده باشند اما پدر آن ها فاقد تابعیت قبرس و یا اصلا مجهول التابعیت باشد، جهت پیشگیری از بی تابعیت شدن آن کودک، اقامت و تابعیت کشور قبرس اعطا می شود.

در چنین مواردی اگر آن کودک پدر و مادر داشته باشد در همان سال اول اجازه دارند که برای اخذ پاسپورت فرزند خود اقدام کنند، اما اگر فاقد یک پدر و مادر مشخص باشند دولت قبرس در خصوص اعطای پاسپورت و تابعیت به آن کودک هر زمانی که صلاح بداند اقدام می نماید. لازم به ذکر است که این مطلب توسط موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا مجاز نمی باشد.

در خصوص اخذ تابعیت کشور قبرس لازم به ذکر است که والدین کودک متولد شده باید دارای سند ازدواج رسمی باشند تا بتوانند برای فرزند خود تابعیت کشور قبرس را درخواست دهند.

بنابراین افراد خارجی که قصد دارند با مهاجرت به قبرس فرزند خود را در این کشور به دنیا آورند که به تبع تولد در این کشور فرزند آن ها تابعیت و پاسپورت این کشور را بدست آورد، این امر برای این کودکان میسر نخواهد بود، زیرا باید حتما آن کودک دارای والدینی باشد که دارای ملیت قبرسی باشند. پس می توان نتیجه گرفت که این کشور تحت تابعیت نظام خون می باشد و از سیستم خاک پیروی نمی کند. و افراد می توانند در کشورهایی که تحت تابعیت نظام خاک است از جمله کشور کانادا فرزند خود را بدنیا آورند.

مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به قبرس، ازدواج با شهروندان قبرسی می باشد. در مورد اقامت قبرس از طریق ازدواج، کشور قبرس تابع قوانین اتحادیه شنگن می باشد. اما ازدواج در مرحله اول منجر به اخذ اقامت دائم نمی شود و دریافت اقامت دائم منوط به حفظ شرایط اولیه ازدواج و تاییده دولت می باشد. از شرایط ازدواج این است که زوج قبرسی باید از نظر مالی مورد تایید قرار بگیرند و نباید در شرایط سخت مالی قرار داشته باشد یعنی زوجین در زمانی که می خواهند ازدواج کنند نباید در آمدشان کمتر از 1000 یورو باشد. همچنین فراهم کردن خانه جهت زندگی زوجین نیز یکی از ضروریات می باشد. به منظور انجام ازدواج رسمی، شهردار به عنوان مامور ثبت ازدواج معرفی خواهد شد. ازدواج می تواند ظرف ۱۵ روز یا تا 3 ماه پس از تاریخ اعلام زوجین صورت بگیرد.

در هنگام مهاجرت به قبرس در صورت اضطرار، زوجین می توانند از طریق شهردار در خواست ازدواج سریع خود را به ریاست جمهوری ارسال کنند تا در صورت پذیرفته شدن، زودتر از موعد کارهای ازدواج آن ها صورت بگیرد. در کل می توان گفت یکی از ساده ترین راه های برای اقامت دائم قبرس ازدواج می باشد و در صورت انجام شدن این کار، فرد بدون محدودیت می تواند به کشورهای اروپایی سفر و یا مهاجرت کند. در این روش در ابتدای ازدواج اقامت 2 ساله به فرد تعلق می گیرد و در صورتی که زندگی مشترک زوجین ادامه دار باشد و شرایط اولیه خود را حفظ نمایند بعد از گذشت سال دوم، اقامت 3 ساله و سپس تابعیت کشور قبرس را اخذ نمایند.

مهاجرت به قبرس و اخذ اقامت از طریق پناهندگی

کشور قبرس با پذیرش پناهندگان به شدت مخالف است و افراد پناهجو در این کشور اصلا شرایط مناسبی ندارند، تا جایی که همواره ترس از اخراج شدن آن ها از این کشور قابل لمس می باشد و پناهجویان همیشه برای جلوگیری از اخراج شدن از این کشور تن به انجام کارهای بسیار سخت در این کشور می دهند و قاچاقچیان انسان همواره از اشتیاق افراد به مهاجرت سوء استفاده کرده و با دریافت هزینه های بالا از این افراد سوء استفاده مادی و معنوی می نمایند. پناهجویان باید درخواست خود را به اداره مهاجرت و اداره پلیس کشور قبرس ارائه نمایند، پس از آن زمان بررسی درخواست پناهندگی حدود 6 ماه الی 12 ماه به طول می انجامد. پناهجویان در ابتدا در کشور قبرس حدود 18 الی 22 ماه بازداشت و زندانی می شوند،یعنی تا زمانی که پرونده آن ها توسط دادگاه این کشور مورد بررسی قرار بگیرد.

مهاجرت به قبرس و اخذ اقامت از طریق ویزای هنرمندان

مهاجرت به قبرس برای دسته از هنرمندان و افراد هنرمند خارجی ممکن می باشد. به این صورت که اداره مهاجرت کشور قبرس اجازه اقامت موقت و کار را به هنرمندان بیگانه اعطا می کند. این افراد می توانند در محل های موسیقی و رقص و سرگرمی ها مدیریت کنند و فعالیت هنری داشته باشند.

درخواست مهاجرت به قبرس برای این افراد از طریق عوامل و مسولین هنری محل های موسیقی و رقص و سرگرمی، مطابق فرایند اعطا می گردد و این عوامل هنری در کشور قبرس هستند که مسئولیت پذیری و اقامت طبیعی هنرمندان بیگانه در قبرس را بر عهده دارند. علاوه بر این، این عوامل هستند که اجازه اقامت موقت و اجازه کار به هنرمندان و افراد موفق را که در واحدهای هتل، تئاتر، سیرک و دیگر رویدادهای فرهنگی کار می کنند، اعطا می کنند. ضمن اینکه این درخواست ها از طریق ادارات خارج از کشور و اداره پلیس به اداره مهاجرت کشور قبرس ارسال می شود.

مطالب مرطبط :