اسپانیا و شرایط عمومی

اسپانیا، (به اسپانیایی: España) با نام رسمی پادشاهی اسپانیا (به اسپانیایی: Reino de España) کشوری مستقل در شبه جزیره ایبری واقع در اروپای غربی و عضو اتحادیه اروپا است. سرزمین اصلی از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال «به طول ۱۲۱۴ کیلومتر» طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است.

زبان رسمی مردم این کشور، اسپانیایی است. اسپانیایی زبان مادری ۴۸۳ میلیون نفر شناخته می‌شود

و تعداد کل سخنوران این زبان به ۵۷۰ میلیون نفر می‌رسد.[۲] قلمروی این کشور  افزون بر سرزمین اصلی شامل جزایر بالئارس در دریای مدیترانه، جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و ملیلیه در آفریقای شمالی هم‌مرز با کشور مراکش و چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگراز جمله آلبوران، شافاریناس، آلوزماس و ولز د لا گومرا می‌باشد. با مساحت ۵۰۵٬۹۹۰ کیلومتر مربع، اسپانیا کمی بزرگتر از ترکمنستان و از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپاست.

اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته و سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضو است.

جغرافیا

اسپانیا با داشتن ۵۰۵٬۹۹۲ کیلومتر مربع وسعت پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان است. اسپانیا تقریباً ۴۷۰۰۰ کیلومتر مربع کوچکتر از فرانسه و ۸۱۰۰۰ کیلومتر مربع بزرگتر از ایالت کالیفرنیا آمریکا است. قله آتش فشانی تید که در نزدیکی شهر تنریف در جزایر قناری قرار دارد با ارتفاع ۳۷۱۸ متر بلندترین نقطه کشور اسپانیا می‌باشد.

اسپانیا بین مدار ۲۶ و ۴۴ درجه شمالی و نصف‌النهار ۵ و ۱۹ درجه شرقی قرار دارد.

اسپانیا در غرب با پرتغال، در جنوب از طریق درون‌بومهایش در شمال آفریقا (سبته، ملیلیه و پنیون د ولس د لا گومرا) با مراکش و تنگه جبل‌طارق (جز سرزمین‌های آن سوی دریاهای بریتانیا می‌باشد)، در شمالغرب در راستای کوه‌های پیرنه با فرانسه و شاهزاده نشین آندورا هم‌مرز می‌باشد. در امتداد کوه‌های پیرنه در ۱۶۰۰ متری مرز استان خرنای کاتالونیا شهر برون‌بوم ییویا درون خاک کشور فرانسه قرار دارد.

اقلیم

بر اساس ویژگی‌های جغرافیایی سه اقلیم در اسپانیا وجود دارد:

اقلیم مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک.

اقلیم نیمه‌خشک که در ربع جنوب‌شرقی کشور به ویِژه در منطقه مورسیا و در دره ایبرو وجود دارد و برخلاف اقلیم مدیترانه‌ای فصل خشک پس از زمستان نیز ادامه دارد.

اقلیم اقیانوسی در شمال اسپانیا به ویژه در منطقه استان باسک، آستوریاس، کانتابریا و بخشی از گالیسیا حکمفرماست. برخلاف اقلیم مدیترانه‌ای در اقلیم اقیانوسی دما در زمستان و تابستان تحت تأثیر اقیانوس تغییر می‌کند و هیچ فصل خشکی وجود ندارد.

افزون بر این اقلیم‌های اصلی زیر اقلیم‌های دیگری نیز وجود دارد مانند اقلیم آلپی در پیرنه و سییرا نوادا و اقلیم نیمه‌گرمسیری در جزایر قناری.

حکومت

قانون اساسی ۱۹۷۸ اوج دموکراسی در اسپانیا است. تاریخ تدوین قانون اساسی در این کشور به قانون اساسی ۱۸۱۲ بازمی‌گردد. پس از مرگ ژنرال فرانکو پادشاه خوان کارلوس برای تسریع روند اصلاحات نخست‌وزیر دوران فرانکو کارلوس آریاس ناوارو را برکنار و سیاستمدار اصلاح‌طلب آدولفو سوارز را جانشین او کرد.[۴۳][۴۴] پس از برگزاری انتخابات عمومی سال ۱۹۷۷ (۱۳۵۶) و در نتیجه آن پارلمان قانون اساسی (پارلمانی که اختیار تدوین قانون اساسی را دارد) با هدف آماده‌سازی و تصویب قانون اساسی جدید تشکیل شد.[۴۵] پس از انجام همه‌پرسی در ۶ دسامبر ۱۹۷۸ (۱۵ آذر ۱۳۵۷)، ۸۸٪ رای‌دهندگان به قانون اساسی جدید رأی دادند.

بر طبق این قانون اساسی اسپانیای امروز شامل ۱۷ بخش خودمختار و دو شهر خودمختار با درجه‌های گوناگونی از خودمختاری می‌باشد با این حال این قانون اساسی، اسپانیا را صراحتاً کشوری متحد و غیرقابل تقسیم می‌داند. همچنین بر طبق قانونی اساسی اسپانیا هیچ دینی در این کشور رسمی نیست و همه مردم در اعمال و باورهای دینی خود آزادند.

تقسیمات کشوری

استانهای اسپانیا از ۱۸۳۳ بدون تغییر باقی مانده‌اند. اسپانیا ۵۰ استان دارد. قانون اساسی ۱۹۷۸ اسپانیا فرمان به تأسیس بخش‌هایی خودمختار در کشور اسپانیا داده است. این قانون در بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۳ اجرا شد و ۱۷ بخش خودمختار هریک شامل یک یا چند استان درست شد. کوچکترین واحد کشورداری در اسپانیا دهستان است. اسپانیا ۸۱۰۸ دهستان دارد. همچنین یک یا چند دهستان با هم تشکیل یکایی به نام شهرستان یا شورای جزیره و غیره (بسته به تصمیم پارلمان بخش خودمختار و اینکه دهستانها در خشکی باشند یا در جزیره) می‌دهند.

این تقسیم‌بندی در قانون اساسی اسپانیا آمده است. شهرستانها در اداره امور داخلی خود مجازند؛ استانها برای انجام کارهای دولتی طراحی شده‌اند.

روابط خارجی

پس از مرگ فرانکو در سال ۱۹۷۵ (۱۳۵۴) و بازگشت اسپانیا به دموکراسی، سیاست خارجی این کشور دچار تغییر شد و انزوای سیاسی دوران فرانکو جای خود را به گسترش دیپلماسی داد. در سال ۱۹۸۶ (۱۳۶۵) اسپانیا به اتحادیه اقتصادی اروپا پیوست و با کشورهای غربی وارد معاملات امنیتی شد.

اسپانیا به عنوان یکی از اعضای ناتو در فعالیت‌های امنیتی چند جانبه بین‌المللی شرکت داشته‌است. عضویت این کشور در اتحادیه اروپا یکی مهم‌ترین بخش‌های سیاست خارجی اسپانیا است. حتی در مواجه با بسیاری از بحران‌های فراروی کشورهای اروپای غربی، اسپانیا ترجیح داده‌است تا اقداماتش را با سازوکارهای سیاسی اتحادیه اروپا هماهنگ کند.

اسپانیا روابط ویژه خود را با فیلیپین و کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی حفظ کرده‌است. سیاست روابط خارجی اسپانیا با این کشورها بر پایه ایجاد و تقویت یک جامعه ایبری-لاتین و تقویت روابط زبانی، فرهنگی، بازرگانی و تاریخی بین شبه‌جزیره ایبریا و کشورهای آمریکای لاتین استوار است.

اقتصاد

اقتصاد سرمایه‌داریِ مختلط اسپانیا سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان، پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو می‌باشد.

جمعیت‌

جمعیت اسپانیا بر اساس تخمینهای سال ۲۰۲۰ حدود ۴۶/۷ میلیون نفر است.[۸۰] تراکم جمعیت اسپانیا ۹۲ نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد که از بیشتر کشورهای اروپای غربی کمتر است. پراکنش جمعیت اسپانیا بسیار نابرابر می‌باشد. به جز مادرید و حومه آن بیشتر جمعیت در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند. جمعیت اسپانیا در سال ۱۹۰۰ (۱۲۷۸) برابر با ۱۸ میلیون نفر بود که تاکنون دو برابر شده‌است.

دین

مسیحیت کاتولیک به مدت طولانی دین اصلی اسپانیا بود. اما بر طبق قانون دیگر هیچ دینی جایگاه رسمی در قانون ندارد. با این وجود مذهب کاتولیک تنها مذهبی است که به‌طور رسمی آموزش داده می‌شود. بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های جامعه‌شناسی اسپانیا ۷۱٪ از مردم این کشور خود را مسیحی کاتولیک معرفی می‌کنند. همچنین ۲۴٪ مردم بی‌دین هستند (۹/۴٪ نیز هیچ اعتقاد به وجود خدا ندارند) و سایر مذاهب نیز ۲/۷٪ از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت از طریق کار

مهاجرت کاری اسپانیا برای افرادی که از کارفرمایی اسپانیایی و یا شرکت و موسسه ای معتبر، کار فرما داشته باشد امکان پذیر است. این افراد علاوه بر داشتن نامه پیشنهاد کاری باید مجوز کار در این کشور را نیز داشته باشند که اخذ این مجوز به عهده کار فرما می باشد. این موضوع برای افرادی است که در خارج از اتحادیه اروپا اقدام می کنند. یعنی افرادی که از کشور های اروپایی و عضو اتحادیه شنگن هستند می توانند بدون نیاز به مجوز کار وارد اسپانیا شوند و تا سقف 3 ماه می توانند در این کشور باشند و به کار مشغول شوند و برای ماندن بیشتر از این مدت نیاز به اخذ مجوز کار در اسپانیا دارند.

افرادی که از کشور هایی مانند ایران متقاضی کار در این کشور هستند ابتدا باید رزومه خود را برای موسسات کاریابی در این کشور ارسال کنند

تا آن ها بر اساس نوع فعالیت و نوع تجربه و رزومه متقاضی، برای کارفرما هایی که نیاز به نیروی کار دارند ارسال کنند تا آن کارفرما برای وی پیشنهاد کاری (job offer) ارسال کند و بر همین اساس ویزای کاری کشور اسپانیا را اخذ کنند.

دارندگان ویزای کار در اسپانیا، میتوانند همسر و فرزندان خود را نیز به همراه خود به اسپانیا ببرند و پس از سه سال کار و زندگی در اسپانیا می‌توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

مشاغل مورد نیاز اسپانیا کدامند؟

بیشتر فرصت‌های شغلی در رشته‌های حسابداری، IT، آموزش دانشگاهی، آموزش زبان انگلیسی، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، روابط تجاری، پزشکی، رسانه، املاک و مستغلات، هتلداری، گردشگری  و… هستند.

مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق تحصیل به اسپانیا را می توان عمومی ترین نوع مهاجرت به این کشور دانست. افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند می توانند اسپانیا را به عنوان مقصدی مناسب، ارزان و معتبر در اروپا برگزینند. تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا برای افرادی که تحصیل به زبان اسپانیایی را انجام دهند رایگان است.

این امکان برای دانش جویان وجود دارد تا قبل از شروع دوره در کلاس های زبان اسپانیایی این کشور حاضر شوند و با رسیدن به سطح مورد نظر، در دانشگاه شرکت کنند. دوره های زبان اسپانیایی برای دوره های 1 ساله و 1 و نیم ساله وجود دارد که هزینه ای بین 4 الی 7 هزار یورو دارد.

نکته مثبت در مورد دانشگاه های اسپانیا آن است که آزمون ورودی برای تحصیل در این رشته ها به صورت امتیازی است که از 14 نمره محسوب می شود.

دانش آموزانی که معدل دیپلم دبیرستان آنها بالاتر از 16 باشد با کسب نمره 12 از 14 در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی می توانند در رشته هایی مانند دندان پزشکی و پزشکی به ادامه تحصیل به صورت رایگان مشغول شوند و افرادی که به مراتب نمره های پایین تری در آزمون می آورند رشته هایی مانند روانشناسی، دامپزشکی، پرستاری و… وارد می شوند.

تحصیل در این دانشگاه های دولتی هزینه ای تقریبا 300 الی 400 یورو در هر ترم برای دانشجو دارد که عملا رایگان محسوب می شود.

تحصیل در دانشگاه های خصوصی و انگلیسی زبان نیز در اسپانیا امکان پذیر است که با مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمرات خواسته شده در هر مقطع امکان پذیر است. تحصیل در مقطع لیسانس هزینه ای بین 12 الی 14 هزار یورو دارد که داشتن مدرک زبان IELTS با نمره 6 را نیاز دارد و مقطع فوق لیسانس نیز تقریبا بین 13 تا 15 هزار یورو هزینه دارد که مدرک زبان با نمره 6.5 را نیاز دارد.

تمامی دانشجویان در حین تحصیل در اسپانیا اجازه کار دارند و پس از تحصیل نیز اجازه 1 سال حضور در خاک اسپانیا را دارند تا در رشته تحصیل خود به جست و جوی کار مشغول شوند.

طی ارزیابی که سازمان OCED در سال 2015 بین 70 کشور در 15 سال گذشته به عمل آورده است، عملکرد اسپانیا در ریاضیات، خواندن و علوم از میانگین متوسط آمار این سازمان بالاتر است. این کشور رتبه 32 در بین 70 کشوری که مورد مطالعه قرار گرفته است را بدست آورده است. اسپانیا به ویژه از لحاظ احساس وابستگی دانشجویان به مدارس رتبه اول را در بین تمام کشورها بدست آورده است.

8 دانشگاه برتر اسپانیا

اسپانیا از جمله کشورهای توریستی و پر جاذبه در اتحادیه اروپا می باشد که با قرار گیری دانشگاه هایی با اعتبار جهانی خوب توانسته است جذابیت خود را برای متقاضیان تحصیلی نیز دوچندان نماید. در مجموع میتوان گفت 13 دانشگاه کشور اسپانیا در رتبه بندی QS در سطح جهان در بین 500 دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارند.

مزایای تحصیل در کشور اسپانیا
 • هزینه های مقرون به صرفه
 • امکان اخذ اقامت پس از تحصیل
 • امکان کار ضمن تحصیل
 • مهمان نوازی مردمان اسپانیا
 • بهرمندی از طبیعت زیبا در اسپانیا
 • امکان کاریابی در کشورهای حوزه شنگن
 • امکان سفر آزادانه در حوزه شنگن حین تحصیل
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان فراگیری زبان اسپانیایی به عنوان یکی از پرکاربردترین زبان های لاتین

مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در اسپانیا نیز از جمله راه های ورود به اسپانیا تلقی می شود که افراد زیادی برای این روش اقدام می کنند. اسپانیا جزء کشور هایی است که گلدن ویزا دارد و متقاضی می تواند با سرمایه گذاری های مشخص آن را دریافت کند. بهترین نوع سرمایه گذاری در این کشور خرید ملک محسوب می شود که افراد با خرید ملکی به ارزش حداقل 500 هزار یورو می توانند اقامت این کشور را به دست آورند. روند کلی این روش به این صورت است که افرادی که از این روش اقدام کنند، می توانند در اتحادیه اروپا و شنگن آزادانه فعالیت های کاری داشته باشند و زندگی کنند. این اقامت برای خانواده سرمایه گذار نیز صادر می شود و فرزندان تا 21 سال، پدر و مادر شخص و پدر و مادر همسر وی نیز اقامت دریافت می کنند.

تعریف گلدن ویزا:

گلدن ویزا نوعی برنامه اقامتی ویژه است که برای کلیه شهروندان خارج از اتحادیه اروپا ایجاد شده است که می خواهند به سرزمین اسپانیا مهاجرت کنند و سرمایه گذاری قابل توجهی را در اسپانیا تحقق می بخشند. شهروندان کشور هایی که اغلب برای این روش اقدام می کنند شهروندان چینی، روسی، ایرانی، سوری و لبنانی هستند.

گلدن ویزای اسپانیا مانند سایر روش های اقامتی در اسپانیا نیست و متقاضی ملزم به رعایت شرط حضور در این کشور نیست و تنها 1 بار در سال باید به اسپانیا وارد شود. ما بقی روش های اقامتی اسپانیا شرط حضوری 183 روزه دارند. تحصیل، زندگی، اجازه کار و تمام حقوق شهروندی برای شخص سرمایه گذار و خانواده وی در این نوع از اقامت وجود دارد.

در روش خرید ملک و گلدن ویزای اسپانیا، به افراد اقامتی 2 ساله در ابتدا تعلق می گیرد که پس از آن مجدد 2 سال دیگر تمدید می شود و پس از 5 سال متقاضی می تواند اقامت دائم دریافت کند و در سال دهم نیز امکان اخذ تابعیت برای متقاضی فراهم است.

متقاضی امکان خرید چند ملک کمتر از 500 هزار یورو را نیز دارد اما برای دریافت گلدن ویزا باید ارزش املاک وی به این مبلغ برسد تا واجد شرایط شود. علاوه بر مبلغ ملک، هزینه های جانبی از جمله مالیات بر ارزش افزوده، هزینه تمبر مالیاتی، و مالیات انتقال ملک (در صورتی که ملک از مالک قبلی خریداری شده باشد) وجود دارد. اگر متقاضی به دنبال اخذ اقامت دائم و تابعیت اسپانیا باشد ملک خود را نباید در طی این مدت بفروشد و این ملک باید هنوز به عنوان سرمایه گذاری وی در اسپانیا وجود باشد.

علاوه بر خرید ملک به این مبلغ راه دیگری برای اخذ گلدن ویزای اسپانیا وجود دارد که متقاضی باید سهام شرکتی اسپانیایی را به ارزش حداقل 1 میلیون یورو خریداری کند و یا حداقل 1 میلیون یورو به صورت سپرده در بانک های این کشور داشته باشد.

امتیازات برنامه ویزای طلایی اسپانیا 2020 از قرار ذیل می باشد :

مهاجرت به اسپانیا از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی

یکی دیگر از روش های مهاجرت به اسپانیا اقامت از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی کشور اسپانیا است. خود حمایتی جزء روش های سرمایه گذاری محسوب می شود که در این روش متقاضی باید به ازای خودش 22 هزار یورو، همسر و فرزندان تا 16 سال خود مبلغ 10 هزار یورو را به عنوان تمکن مالی نشان دهد. علاوه بر این تمکن مالی که در حساب خود فرد در ایران نشان داده می شود، داشتن در آمد ماهیانه، داشتن ملک و املاک و به طور کلی داشتن مکنت مالی خوب، از اصلی ترین روش های این نوع از اقامت است. در این نوع اقامت همه افراد خانواده موظف به رعایت شرط حضور 6 ماهه در اسپانیا هستند.

پس از تایید شرایط شخص، دولت اسپانیا برای فرد اصلی و خانواده وی اقامتی موقت 1 ساله را صادر می کند

و پس از آن این اقامت برای مدتی 2 ساله تمدید می شود و پس از گذشت این 3 سال اقامت آنها 2 سال دیگر تمدید می شود که در مجموع 5 سال می شود. پس از این مدت، اقامت فرد به اقامت دائم تبدیل می شود و پس از سال دهم می توانند برای تابعیت درخواست دهند. این روش در کشور های دیگری مانند، اتریش، فرانسه، یونان، پرتغال، و سوئیس نیز انجام می شود.

از مدارک مهم قابل ارائه جهت اخذ اقامت ویزای ثروت و یا ویزای تمکن مالی اسپانیا بدین صورت می باشد:

 • فرم درخواست اقامت اسپانیا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه مسافرتی
 • ارائه یک قرارداد اجاره نامه منزل جهت محل سکونت شما در اسپانیا که آدرس آن ثبت شده باشد.
مزایای اقامت از طریق تمکن مالی اسپانیا
 • امکان سفر به سایر کشورهای حوزه شنگن بدون نیاز به اخذ ویزا
 • امکان سفر راحت و سریع و بدون ویزا به بسیاری از کشورهای دیگر دنیا
 • عدم نیاز به سرمایه گذاری و شغل در اسپانیا
 • افتتاح حساب در بانک های اروپایی و اخذ کارت اعتباری
 • بهره مندی فرزندان از مزایای تحصیل رایگان در اسپانیا
 • امکان ثبت شرکت و فعالیت تجاری بدون نیاز به پرداخت مالیات
 • اخذ اقامت دائم اسپانیا پس از 5 سال و همچنین نیاز به تنها 6 ماه حضور در اسپانیا
 • اخذ شهروندی اسپانیا بعد از 10 سال اقامت و انجام تعهدات شهروندی
 • پس از اقامت در اسپانیا اگر شما صاحب فرزند در خاک این کشور شدید، فرزندانتان می توانند زودتر از شما حتی ظرف کمتر از 3 سال برای پاسپورت اسپانیایی اقدام نمایند.

مهاجرت به اسپانیا و اخذ تابعیت از طریق تولد

اخذ اقامت مبتنی بر تولد، کسب اقامت از طریق ذاتی و اصلی به شمار می رود که خود این پدیده بر طبق قواعد حقوق بین الملل خصوصی، مبتنی بر دو اصل خاک و خون می باشد:

اصل خاک

یکی از راه های کسب اقامت در برخی از کشورهای جهان، مورد پذیرش بودن اصل خاک است. بر اساس قانون خاک، هرگاه فردی در یک کشوری متولد شود، به واسطه تولد در آن کشور و بدون در نظر گرفتن ملیت پدر و مادر وی، او شهروند آن کشور است.

اصل خون

یکی دیگر از قوانین مهم در این باره، اصل خون است. بر اساس قانون خون، هرگاه فرزندی از پدر یا مادر اهل یک کشور در هر نقطه از جهان متولد شود، شهروند آن کشور است و از حقوق شهروندی آن کشور برخوردار خواهد بود. این قانون در همه کشورهای اروپایی حاکم شده است.

در اسپانیا نیز قانون خون اجرا می شود به این معنی که اگر تولد فرزند در این کشور صورت گیرد و فرزندی در خاک اسپانیا متولد شود، شهروند آن کشور محسوب نمی شود مگر آنکه پدر یا مادر او تابعیت کشور اسپانیا را داشته باشد یا حداقل اجازه اقامت در این کشور را داشته باشند. در واقع می توان چنین بیان کرد که کسب تابعیت و یا اقامت فرزند شما به صورت موروثی است.

مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت از طریق ازدواج

ازدواج با تبعه اسپانیایی نیز موجب اخذ اقامت در این کشور خواهد شود. ازدواج عموما راحت ترین نوع مهاجرت است که البته قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارد. افرادی که با تبعه اسپانیایی ازدواج می کنند باید ازدواجی رسمی و قانونی انجام دهند و باید مستندات این ازدواج را برای اخذ اقامت به اداره مهاجرت اسپانیا ثابت کنند. تبعه اسپانیایی باید علاوه بر داشتن ملک، شغلی با در آمد حداقل اداره کار اسپانیا داشته باشد. معمولا ازدواج با تبعه اسپانیا بعد از 3 سال منجر به اخذ اقامت دائم خواهد شد.

مراحل ازدواج در اسپانیا را می توان به سه مرحله اصلی تقسیم کرد:

مرحله اول

این مرحله شامل آماده نمودن اسناد مورد نیاز است. این اسناد شامل:

 • گواهی و فرم تولد و ترجمه آن به اسپانیایی
 • داشتن پاسپورت معتبر و 4 نسخه کپی از آن
 • گواهی وضعیت زناشویی
 • گواهی عدم منع ازدواج که می تواند از دفتر ثبت ملی کشور بدست می آید
 • گواهی طلاق در صورت موجود بودن
 • فرم درخواست که سه نسخه از آن پرینت شده باشد.
مرحله دوم

این مرحله شامل ارسال مدارک است. هنگام ثبت نام برای ازدواج در دفتر رجیستر محلی، یک فتوکپی گذرنامه همراه با اسناد لازم تهیه کنید. شما همچنین به یکی از دو شاهد خود نیاز خواهید داشت که همراه شما باشد و گذرنامه خود را به او بدهید.

مقامات اطلاعات شما را پردازش می کنند و شما را در سیستم خود ثبت می کنند. قصد ازدواج پس از 21 روز در هیئت مدیره اطلاع رسانی عمومی می شود. پس از 10 روز، می توانید با دفتر تماس بگیرید تا تاریخ مصاحبه را درخواست نمایید.

در روند ثبت ازدواج در صورتی که اسپانیایی صحبت نمی کنید بهتر است وکیلی اسپانیایی استخدام نمایید یا کسی که به زبان اسپانیایی صحبت می کند کمک کند تا در روند ثبت ازدواج به شما کمک نماید.

مرحله سوم

این مرجله شامل انتظار و رفتن به مصاحبه است. پس از گذشت 10 روز می توانید برای انجام مصاحبه تماس بگیرید. این روند ممکن است تا 6 هفته به طول انجامد.

در مصاحبه از شما سوالات متعددی پرسیده می شود تا اطمینان حاصل کنند که شما متقاضی اصلی هستید.

بعد از ازدواج، اقامت به طور خودکار به شما اعطا خواهد شد زیرا شخص با یک شهروند اسپانیایی ازدواج کرده است. اگرچه این روند حداقل 3 ماه به طول می انجامد.

مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت از طریق پناهندگی

پناهندگی  آخرین راه مهاجرت به اسپانیا است. پر ریسک ترین و خطرناک ترین راه مهاجرت به این کشور و سایر کشور ها پناهندگی است و ما به هیچ وجه این روش را توصیه نمیکنیم. در تعریف سازمان ملل از شخص پناهنده تعریفی این چنینی وجود دارد که شخصی که به خاطر عقاید مذهبی، جنسیت، عقاید سیاسی، عضویت در گروه های اجتماعی خاص و… در کشور خود مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار گیرد و برای حفظ جان خود به کشور دیگری فرار کند و ترس از بازگشت به کشور خود به دلیل شکنجه و مرگ داشته باشد، پناه جو یا پناهنده گفته می شود.

در این روش شخص از مسیر های خطرناک و صعب العبور و با کمک افرادی قاچاقچی به اسپانیا وارد می شوند و با معرفی خود به پلیس این کشور خود را پناهجو معرفی می کند.

برای بررسی شرایط این شخص، دادگاهی برگزار می شود که اگر توضیحات وی مورد تایید دادگاه قرار گیرد، اقامتی به وی تعلق می گیرد.

اخذ پناهندگی اسپانیا معمولاً روش های گوناگونی دارد. دولت اسپانیا یک برنامه حمایتی برای افرادی که از طریق پناهندگی به اسپانیا مهاجرت نموده اند و درخواستشان در حال بررسی است در نظر گرفته که شامل نیازهای اساسی آنها مانند مسکن، غذا، مشاوره و خدمات درمانی است. تعداد زیادی از افراد که به علت بحران های اخیر در خاورمیانه و آفریقا از طریق پناهندگی به اسپانیا مهاجرت نموده اند تحت حمایت تکمیلی یا بشر دوستانه قرار گرفتند و پناهندگی کامل به آنها اعطاء نشد است.

معمولاً پس از بررسی مدارک و کیس پناهجویان جواب نهایی به این افراد ابلاغ خواهد شد که ۴ حالت برای این جواب وجود دارد:

 • اعطای پناهندگی اسپانیا
 • رد پناهندگی اسپانیا
 • اعطای حمایت تکمیلی یا فرعی، این نوع پناهندگی برای افرادی است که در صورت بازگشت به کشور خود در معرض خطراتی نظیر اعدام، شکنجه، آزار و اذیت و … قرار می گیرند، اما امکان اعطای پناهندگی طبق روال رسمی برای این افراد وجود ندارد.
 • حمایت ویژه برای مقاصد بشر دوستانه، این حمایت برای افرادی است که طبق روال عادی پناهندگی به آنها اعطا نمی گردد ولی بر اساس قوانین بشر دوستانه با درخواست پناهندگی این افراد موافقت می گردد. معمولاً این نوع حمایت از افراد آسیب پذیر مانند زنان باردار، افراد سالخورده یا کودکان زیر سن قانونی صورت می گیرد.

هزینه های تقریبی زندگی در کشور اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در مدارس اسپانیا رایگان است و خارجی های مقیم نیز می توانند بدون پرداخت هزینه فرزندان خود را به مدارس اسپانیایی بفرستند. اما این امکان نیز وجود دارد که فرزندان خود را به مدارس غیر دولتی بفرستید که هزینه سالیانه 700 الی 800 یورو را در بر خواهد داشت.

هزینه درمانی بخشی از هزینه زندگی در کشور اسپانیا

بر اساس رده بندی سازمان بهداشت جهانی، وضعیت سلامت در کشور اسپانیا در رده 7ام برترین های جهان قرار دارد و از لحاظ تناسب هزینه درمان و ارائه خدمات نیز در رده دوم قرار دارد. اگر شما شهروند کشور اسپانیا هستید می توانید از بیمه سلامت عمومی استفاده کنید. هزینه بیمه برای هر فرد اگر بخواهد کلیه هزینه های درمانی خود را از طریق بیمه خودگردان تامین کنید سالیانه حدودا 600 یورو خواهد بود.

سایر هزینه ها