اتریش و شرایط عمومی

اگر شما نیز قصد مهاجرت به کشور اتریش دارید، جالب است کمی با این کشور زیبا بیشتر آشنا شوید. اتریش در اروپای مرکزی واقع شده است و با کشورهای اسلواکی، مجارستان، جمهوری چک، آلمان، لیختن اشتاین، سوئیس، ایتالیا و اسلوونی هم مرز می باشد. همین دسترسی سریع و آسان به سایر کشورهای اروپایی نیز از دلایل محبوبیت این کشور در بین مهاجرین می باشد. اتریش جزو کشورهای ثروتمند جهان می باشد که به دلیل امنیت بالا، شرایط تحصیل رایگان، موقعیت های شغلی مناسب، نرخ بیکاری پایین و بسیاری از امکانات دیگر هر ساله تعداد زیادی از مهاجران را به خود جذب می نماید.

تاریخ

پیش از سده‌های میانه، رومیان، اتریش کنونی را نوریکوم می‌نامیدند. نام اتریش از دوره شارلمانی باقی‌ماند. اتریش تا سالیان درازی هویت سیاسی مستقلی نداشت و در سده‌های میانه بخشی از شاهنشاهی روم به‌شمار می‌آمد.

در پایان سدهٔ ۱۳ رودلف هابسبورگ بر اتریش کنونی چیره شد و دودمان هابسبورگ از آن پس تا سده بیستم میلادی بر اتریش فرمان راندند. پس از فروپاشی امپراتوری مقدس روم در سال ۱۸۰۶، امپراتوری اتریش تشکیل شد. در ۱۸۶۷ امپراتوری دوگانه اتریش-مجارستان شکل گرفت که بعد از شکست دولت‌های محور در جنگ اول جهانی به چند بخش تقسیم شد.

پس از فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان، جمهوری اول اتریش در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ شکل گرفت اما دوام چندانی نیاورد و در سال ۱۹۳۳ انگلبرت دولفوس حکومتی با گرایش‌های فاشیستی برپا کرد و حکومت دولت فدرال اتریش را تشکیل داد. در ۱۹۳۸ هیتلر کشور اتریش را در عملیات آنشلوس به آلمان منضم کرد. بعد از پایان جنگ دوم جهانی اتریش به اشغال متفقین درآمد و از ۱۹۵۵ به صورت جمهوری فعلی درآمد.

سیاست

اتریش بعد از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ تاکنون یک جمهوری فدرال است. صدر اعظم و رئیس‌جمهور این کشور توسط مردم انتخاب می‌شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹م)، اتریش جزو نخستین کشورهایی بود که دولت موقت ایران را به رسمیت شناخت. در این زمان روابط ایران و اتریش به علّت روشن نبودن برخی از مسائل دیپلماتیک و وجود جوّ انقلابی، در حد معمول ادامه داشت. سفیر اتریش در تهران به عنوان سفیر اتریش در قاهره تعیین گردید. وی که کریستوف کورنارو (Christoph Cornaro) نام داشت و در دوران انقلاب در تهران بود در گزارشی به وزارت امور خارجه می‌نویسد که مسائل انقلاب تمامی فعالیّت‌های بازرگانی، اقتصادی و سیاسی را تحت‌الشعاع قرار داده‌است.

جمعیت

جمعیت این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی ۹ میلیون نفر گزارش شد.

جغرافیا

کشور اتریش با مساحت۸۳٬۸۷۸ کیلومتر مربع تقریباً هم‌اندازه امارات است و از ۹ ایالت تشکیل یافته‌است. حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی شامل می‌شوند.

اقتصاد

اتریش در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی، قرار داشت. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال، در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی اتریش در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده‌است.

خیابان بازار ماریاهیلف در وین جنبش کارگری در اتریش از قدرت زیادی برخوردار بوده و تأثیر زیادی بر حزب‌های کارگری می‌گذارند. گردشگری بین‌المللی مهم‌ترین بخش اقتصاد ملی اتریش است.

به‌طور سنتی کشور آلمان مهم‌ترین شریک تجاری اتریش بوده‌است که این موضوع باعث شده‌است که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب‌پذیر شود.

دین

مطابق با آمارهای منتشر شده در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ میلادی، ۵۹٫۹ درصد از جمعیت اتریش کاتولیک و ۳٫۵ درصد از آن‌ها اونجلیست هستند. این آمار نشان‌دهنده کاهش حدوداً ۱۳ درصدی جمعیت کاتولیک‌ها و کاهش تقریباً یک درصدی جمعیت اونجلیست‌ها در مقایسه با آمار سال ۲۰۰۱ میلادی است. از سوی دیگر جمعیت مسلمان‌ها در اتریش از حدود ۴٫۲ درصد به حدود ۷ درصد رسیده‌است. هواداران کلیسای ارتدکس شرقی نیز حدود ۶ درصد از جمعیت اتریش را تشکیل می‌دهند. معتقدان به مذاهبی همچون بودائیسم، هندوئیسم و یهودیت در مجموع کمتر از نیم درصد از جامعه اتریش را شکل می‌دهند.

زبان

زبان رسمی اتریش آلمانی است. ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. در کنار آلمانی، اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیایی و مجارستانی صحبت می‌کنند.

تقسیمات کشوری

اتریش، که یک جمهوری فدرال است، ۹ ایالت را در بر می‌گیرد:

مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق کار

یکی از روش های مهاجرت به اتریش از طریق اخذ ویزای کار اتریش می باشد. این روش به دلیل کم هزینه بودن و امکان دریافت ویزای جستجوی کار، از محبوبیت زیادی در بین مهاجران برخوردار است.

از دو روش کلی در کشور اتریش می توان برای دریافت ویزای کار اقدام کرد.

1.مهاجرت کاری به اتریش از طریق پیشنهاد کار (JOB OFFER)

فردی که تخصص داشته باشد می تواند اجازه کار و اقامت به مدت یک سال، در کشور اتریش اخذ نماید، شرایط این نوع ویزا داشتن پیشنهاد شغلی یا دعوتنامه از یک کارفرما در کشور اتریش و حداقل مدرک تحصیلی لیسانس می باشد.

برای این نوع ویزا نیاز است که کارفرما برای این شغل ۳ ماه در کشور اتریش و ۳ ماه در اتحادیه اروپا اگهی نماید و اگر فردی برای این شغل پیدا نشد برای جذب این فرد متخصص اقدام نماید که با توجه به این موارد شرایط اخذ این نوع ویزا بسیار دشوار است. علاوه بر این شما باید از جدول امتیازبندی نیز حداقل امتیاز مورد نیاز را کسب نمایید.

البته توجه داشته باشید در صورتی که شما پیشنهاد کار داشته باشید و از جدول امتیازات در روش بعدی نیز 70 امتیاز کسب کنید، نیازی به آگهی آن شغل در اتریش و اتحادیه اروپا نمی باشد و کارفرما اجازه دارد بلافاصله شما را استخدام کند.

2.مهاجرت کاری به اتریش از طریق ویزای جستجوی کار

روش دیگر اخذ ویزای کاری اتریش ویزای جستجوی کار در کشور اتریش می باشد که اعتبار آن ۶ ماهه است و فرد باید برای اخذ این نوع ویزا به امتیاز مطلوب برسد. از ۱۰۰ امتیاز متقاضی باید ۷۰ امتیاز را کسب نموده و پس از موافقت اداره کار اتریش با این نوع ویزا می تواند در کشور اتریش اقامت نماید. شما در این فرصت 6 ماهه می توانید در کشور اتریش به جستجوی کار بپردازید و در صورتی که شغلی مرتبط با مدرک تحصیلی خود بیابید، می توانید کارت قرمز سفید قرمز اتریش، که اقامت کاری این کشور می باشد را کسب نمایید.

شما با این دو روش می توانید کارت قرمز سفید قرمز اتریش را کسب نمایید و پس از مدت ۴ سال کار در کشور اتریش و پرداخت مالیات خود می توانید اقامت دائم کشور اتریش را اخذ نمایید.

 

مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق تحصیل

از دیگر روش های مهاجرت به اتریش، تحصیل در اتریش و اخذ ویزای تحصیلی اتریش می باشد. اتریش از جمله کشورهای اروپایی است که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های آن برای دانشجویان بین المللی فراهم است. امکان تحصیل رایگان در اتریش در کنار کیفیت آموزشی بالا و سطح رفاه اجتماعی سبب شده است که اتریش مقصد مهاجرت بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا باشد.

شما در صورتی می توانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی اتریش تحصیل کنید که در کنکور سراسری ایران در رشته مورد نظر خود در دانشگاه دولتی پذیرفته شده باشید، یا برای تحصیل در مقاطع بالاتر شما باید در مدرک تحصیلی مقطع قبلی را از دانشگاه های دولتی کسب کرده باشید. پذیرش دانشجویان در دو ترم سپتامبر و فوریه انجام می شود. البته شرایط پذیر برای رشته های پزشکی و هنر در دانشگاه های کشور اتریش متفاوت می باشد و نیاز به گذراندن آزمون ورودی می باشد. مدت زمان گرفتن پذیرش در کشور اتریش ۸ تا ۱۶ هفته و اعلام نتیجه پذیرش دانشگاه در این کشور ۴ تا ۶ هفته زمان می برد.

اکثر رشته ها در دانشگاه های رایگان کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می شود و نیاز است متقاضیان به زبان آلمانی تسلط داشته باشند و مدرک زبان آلمانی C1 ارائه دهند، البته این امکان برای متقاضیان وجود دارد که مدرک زبان آلمانی A2 ارائه دهند و دوره های زبان را در کشور اتریش طی کنند تا به سطح C1 برسند. دانشجویان در هفته متناسب با مقطع تحصیلی خود اجازه کار پاره وقت نیز دارند که می تواند بخشی از هزینه های زندگی را پوشش دهد.

پس از پایان تحصیلات در دانشگاه های اتریش این امکان برای شما فراهم است که اقامت کاری اتریش را کسب نمایید.

به مدت 1 سال به شما فرصت داده می شود تا در اتریش به جستجوی کار بپردازید و در صورتی که موفق به یافتن شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود شوید می توانید کارت اقامت قرمز سفید قرمز اتریش را کسب نمایید و از این طریق اقامت دائم و سپس تابعیت اتریش را کسب نمایید.

اتریش، مؤسسات و مدارس برتر و مشهورترین مدارس تجاری، دانشکده های حقوق، دانشکده های پزشکی و دانشکده های مهندسی در جهان را در خود جای داده است. دانشگاه های اتریش از شهرت جهانی برخوردار می باشند و بهترین دوره های تحصیلی را برای برنامه کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری ارائه می دهند.

هفت دانشگاه اتریش در رتبه بندی جهانی QS در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. دانشگاه های برتر اتریش عبارتند از:

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

مراحل اقدام برای ویزای تحصیلی اتریش به گونه ای است که دانشجویان در ابتدای راه دانشگاه های مورد نظر را انتخاب می نمایند. پس از انتخاب دانشگاه، اقدام برای اخذ پذیرش شروع می شود.

در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش، روند دریافت ویزای تحصیلی اتریش صورت می گیرد. در این بخش، مرحله پذیرش دانشگاه و آمادگی ویزا را به اختصار مورد بررسی قرار می دهیم:

مرحله اول: پذیرش

نحوه درخواست برای تحصیل در اتریش در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است و دانشجویان برای اخذ پذیرش متناسب با دانشگاه مورد نظر اقدامات لازم را انجام می دهند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش:

 • پاسپورت
 • مدارک دانشگاهی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • اثبات مهارت زبان
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV

تمام مدارک به زبان آلمانی ترجمه و به دانشگاه های مورد نظر ارسال می گردد. مدت زمان پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش حدود ۶ ماه به طول می انجامد. از همین رو دانشجویان باید با برنامه ریزی مناسب برای پذیرش از دانشگاه اقدام نمایند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

پس از اخذ پذیرش، مراحل آمادگی مدارک برای مراجعه به سفارت آغاز می گردد. هنگام وقت سفارت، همراهی نامه پذیرش، تمکن مالی، گردش حساب و در حال حاضر مدرک زبان از الزامات مدارک مورد نیاز برای سفارت می باشد. با توجه به تغییر قوانین صورت گرفته، دانشجویان برای مراجعه به سفارت ملزم به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می باشند.

از دیگر مدارک حائز اهمیت برای درخواست ویزای تحصیلی اتریش می توان به بیمه درمانی اتریشی اشاره کرد. طبق قوانین کشور اتریش تمام دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور ملزم به ارائه بیمه می باشند.

برای ویزای نوع D درخواست وقت مصاحبه «VISA» می بایست وقت مصاحبه جهت «AUFENTHALT» (اقامت) درخواست نمائید. تعویض وقت های مصاحبه امکانپذیر نمی باشد.

مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری در این کشور می باشد. انواع مختلفی از سرمایه گذاری در کشور اتریش وجود دارد که شما با توجه به شرایط خود می توانید بهترین نوع را انتخاب کنید. اتریش از جمله کشورهایی است که امنیت بالایی برای سرمایه گذاری دارد و با توجه به رشد اقتصادی مثبت توانسته است که سرمایه گذاران خارجی را جذب نماید. به ویژه اینکه روش های سرمایه گذاری در اتریش در مقایسه با کشورهای هم تراز آن مانند انگلستان و کانادا، با سرمایه کمتر و سادگی بیشتری همراه است. در زیر برخی از روش های سرمایه گذاری در اتریش شرح داده شده است.

1.سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در اتریش

در کنار ثبت شرکت و روش تمکن مالی، راه دیگری که برای سرمایه گذاری در اتریش وجود دارد خرید ملک است. البته از آن جایی که خرید ملک در هر کشوری با قوانین عامره و نظم عمومی آن کشور سر و کار دارد، برخی از کشورهای دنیا برای خرید ملک از سوی خارجی ها محدودیت هایی قائل شده اند یا بعضا حتی آن را ممنوع دانسته اند. از جمله این کشورها می توان به رومانی اشاره نمود که تنها به شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا اجازه خرید ملک را می دهد. اما اتریش چنین محدودیتی برای ایرانی ها ندارد؛ به این ترتیب ایرانی ها اجازه خواهند داشت در اتریش ملک خریداری نمایند. نرخ خرید ملک با توجه به شهر و امکانات آن ملک متفاوت خواهد بود اما در سال 2020 به طور میانگین به شرح ذیل است:

متقاضیان خرید ملک در اتریش هنگام در نظر گرفتن بودجه خود برای انجام معامله در این کشور، باید مالیات‌های زیر را در نظر داشته باشند:

مالیات بر دارایی – با ۰.۴٪ تا ۰.۹٪ از ارزش ملک خریدار

مالیات بر ثروت – ۱٪ ارزش خالص خریدار

مالیات بر سود سرمایه – ۵۰٪

مالیات بر سود سرمایه فقط در صورتی اعمال می‌شود که یک ملک در طی ۱۰ سال از خرید برای کسب سود فروخته شود. فروشندگانی که بیش از ۱۰ سال از این ملک به عنوان اقامتگاه اصلی استفاده کرده‌اند از پرداخت مالیات معاف هستند.

2.سرمایه گذاری در اتریش از طریق استارت آپ

برای مهاجرت به اتریش از طریق ثبت شرکت استارت آپی، شما باید یک ایده خلاقانه و جدید داشته باشید. ایده شما یا باید کاملا جدید باشد یا اینکه ایده های موجود در اتریش را بهبود داده باشید. برای ثبت شرکت در این روش شما باید حداقل مبلغ 50 هزار یورو برای سرمایه اولیه شرکت سرمایه گذاری کنید. علاوه بر این شما باید از جدول امتیازات حداقل 50 امتیاز کسب نمایید. در جدول زیر نحوه امتیاز بندی مشخص شده است.

می توان چند مدل شرکت در اتریش به ثبت رساند. شرکت با مسئولیت محدود (GmbH) یا شرکت سهامی (AG)، دو مدل رایج تر آن ها هستند. البته شرکت با مسئولیت محدود، عمومیت بیشتری دارد. به طور کلی، عناوین شرکت های قابل ثبت در اتریش عبارتند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود (GmbH)
 • شرکت سهامی (AG)
 • شرکت های بزرگ منطبق با قوانین اتحادیه اروپا (SE)
 • شرکت سهامی عام (OG)
 • شرکتی با سهم محدود (KG)
 • شرکت هایی که به آنها سود تعلق می گیرد (stG)
شرکت با مسئولیت محدود (GMBH) در اتریش

در بیشتر موارد، سرمایه گذاران خارجی شرکت های خود را در قالب یک شرکت با مسئولیت محدود (Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH) ایجاد می­ کنند. در این شرکت ها قوانین، مسئولیت سهامداران را با ایجاد محدودیت در فعالیت های تجاری شرکت تابعه و از طریق دستورالعمل های مدیریتی محدود می­ کند. البته انعطاف پذیری قابل توجهی نیز در قبال حقوق سهامداران مانند حق رأی، توزیع سود و یا رضایت مندی دارد. حداقل سرمایه برای ثبت این گونه شرکت ها 35000€ (یورو) است، که در صورت پرداخت پول نقد، حداقل باید 17500€ (یورو) آن، قبل از ثبت نام پرداخت شود. پس از ثبت نام، شرکت می تواند از این پول استفاده کند.

شرکت سهامی (AG) در اتریش

یکی دیگر از انواع شرکت در اتریش، شرکت سهامی (Aktiengesellschaft – AG) است. انعطاف پذیری این شرکت ها، در مقایسه با GmbH، پایین تر است و سهامداران نیز، کنترل کمتری بر کسب و کار دارند. همچنین یک شرکت سهامی قانونی باید یک هیئت نظارت داشته باشد. این در حالی است که یک GmbH تنها پس از رسیدن به اندازه خاصی (در مواردی مانند تعداد کارمندان یا سهامداران) باید هیئت نظارت داشته باشد. حداقل سرمایه برای ثبت، 70000€ (یورو) است که حداقل باید 25% آن، قبل از ثبت شرکت پرداخت شود. در کل تشکیل شرکت سهامی از شرکت با مسئولیت محدود، دشوارتر و پیچیده تر است. هرچند که انتقال سهام در شرکت سهامی آسانتر از GmbH است.

امتیازات دولت اتریش برای ثبت شرکت در 2020

برخی از امتیازاتی که دولت اتریش در سال 2020 برای شرکت ها قائل می­ شود، عبارتند از:

 • معافیت از مشارکت های ملی و بین المللی
 • کاهش مالیات هزینه های تامین مالی
 • یک شبکه وسیع از معاهدات مالیاتی دوگانه (به ویژه با کشورهای اروپای شرقی) که نرخ های مالیاتی را برای سودهای کم سهام کاهش می دهد
 • کاهش نرخ مالیات از 34% به 25% از سال 2005 به بعد
 • امکان دسترسی به احکام مالیاتی و تخفیف یا بخشش برای شرایط خاص
 • انعطاف پذیری قوانین شرکت ها در اتریش

.اقامت خود حمایتی اتریش

اقامت خود حمایتی اتریش، اگر چه معمولاً در دسته سرمایه گذاری قرار می گیرد، اما شما در این روش هیچ نیازی به سرمایه گذاری و انتقال سرمایه به اتریش ندارید. در واقع شما تنها باید اثبات کنید که در کشور خود فرد متمولی هستید و می توانید هزینه های زندگی خود را تامین نمایید. شما باید در این روش به ازای هر یک از اعضای خانواده مبلغ 22 هزار یورو (با نرخ ارز دولتی) در حساب بانکی داشته باشید و نشان دهید که ماهیانه بین 2.500 تا 3.500 یورو درآمد دارید. تمامی این مبالغ باید در حساب بانکی شخص شما در ایران باشد و هیچ نیازی به انتقال سرمایه ندارید. البته شما در روش خود حمایتی اجازه کار در اتریش نخواهید داشت اما می توانید صاحب کسب و کار یا ملک در اتریش باشید.

در مراحل اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی یا همان خود حمایتی اتریش، در یکسال اول پس از دریافت ویزا به صورت دوره های ۲ ساله ویزای شما تمدید می شود. بعد از گذشت این بازه ویزای شما به صورت ۳ ساله تمدید می شود. در نهایت نیز بر اساس اعلام سایت رسمی اتحادیه اروپا آرتیکل ۴، بعد از گذشت ۵ سال از صدور مجوز اقامت اروپای شنگن و در صورت رعایت شرایط لازم، امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد.

باید در نظر داشت که شرط حضور در پروسه اقامت اتریش از طریق تمکن مالی بسیار پررنگ است و  تحصیل فرزندان در اتریش اجباری است.

 

مهاجرت به اتریش و اخذ تابعیت از طریق تولد

یکی از راه های اخذ تابعیت برخی از کشورها، تولد در خاک آن کشور است. اما این قانون در همه کشورها صدق نمی کند به این معنا که تولد در خاک همه کشورها منجر به اعطای تابعیت به کودک متولد شده نمی شود. به طور کلی نظام اعطای تابعیت بر اساس محل تولد در کشورها بر اساس دو اصل خون یا خاک می باشد. در نظام خون تابعیت فرد به تابعیت والدین وی مبتنی است اما در نظام خاک تابعیت فرد به محلی که فرد در آن متولد شده است بازمی گردد. قانون اساسی کشور اتریش بر مبنای نظام خون است.

بر اساس قانون شهروندی اتریش کودکی که از مادر اتریشی به دنیا بیاید به صورت اتوماتیک تابعیت اتریشی را کسب می نماید.

در صورتی که پدر و مادر ازدواج کرده باشند و تنها پدر اتریشی باشد نیز تابعیت به صورت اتوماتیک به کودک اعطا می شود. اما در صورتی که والدین ازدواج نکرده باشند و تنها پدر شهروند اتریش باشد، پدر باید در بازه زمانی 8 هفته پس از تولد اعلام کند که کودک متعلق به وی می باشد و با تایید دادگاه تابعیت به کودک اعطا خواهد شد.

در صورتی که کودک متولد شده از دو والد اتریشی و غیر اتریشی از طرف والد غیر اتریشی نیز به صورت اتوماتیک تابعیت بگیرد، کودک دو تابعیتی می باشد. بر اساس قوانین اتریش این دو تابعیتی تا زمان بزرگسالی منعی ندارد اما پس از رسیدن به سن قانونی فرد باید تصمیم بگیرد که کدام تابعیت را حفظ می کند.

لازم به ذکر است که تابعیت کشور اتریش هم از پدر و هم از مادر به طفل می رسد و اگر کودکی در خارج از اتریش از پدر و مادر اتریشی متولد گردد باز هم اتریشی محسوب می شود. کشور اتریش به طور فرع نیز اصل خاک را می پذیرد و در مواردی مانند نامشخص بودن والدین کودک یا تابعیت والدین کودک، به کودک متولد شده در خاک این کشور تابعیت اتریشی می دهد.

مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق ازدواج

در صورت ازدواج با یک شهروند اتریشی نیز به فرد اقامت اتریش اعطا می شود. سن ازدواج در کشور اتریش ۱۸ سال است، اما اگر یکی از زوجین بین 16 تا 18 ساله باشد با اجازه قیم خود می تواند برای این امر اقدام نماید. در صورت ازواج با یک شهروند اتریشی از همان ابتدا به فرد تابعیت اعطا نمی شود. پس از گذشت 6 سال از ازدواج و در صورت پابرجا بودن ازدواج، شخص می تواند در خواست تابعیت اتریشی بدهد. در این مدت 6 سال فرد باید حداقل ۵ سال را در کشور اتریش اقامت داشته باشد و با همسر خود در یک خانه زندگی کنند. علاوه براین شرایط دیگری مانند تسلط به زبان آلمانی، قبولی در آزمون تابعیت اتریش، عدم سوء پیشینه کیفری، تمکن مالی و … نیز برای اخذ تابعیت اتریش مورد نیاز می باشد.

هم چنین اگر یکسال از زمان ازدواجشان بگذرد پس از طی کردن ۴ سال دیگر می تواند تابعیت دریافت نماید یا اگر دو سال یا بیشتر از ازدواج آن ها گذشته باشد پس از ۳ سال اقامت در کشور اتریش می تواند برای دریافت تابعیت کشور اتریش درخواست دهد.

مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق پناهندگی

مهاجرت به کشور اتریش از طریق پناهندگی یکی از راه‌ های مهاجرت می‌ باشد ولی راهی غیرقانونی و غیر مطمئن محسوب میشود که ما به هیچ وجه توصیه نمیکنیم. مطابق تعریفی که در کنوانسیون حمایت از حقوق پناهندگان آمده است، پناهجو به فردی گفته می‌شود که بدون آن که حقیقتا جرمی مرتکب شده باشد، تنها برای فرار یا ترس از آزار و اذیت نژادی، قومی، مذهبی و ملیتی و یا برای عضویت در یک گروه خاص سیاسی یا اجتماعی به کشور دیگر پناه می‌برد. همانطور که از این تعریف رسمی بر می آید، عنوان پناهجو بر هر کسی صدق نمی کند و تنها افراد خاصی مشمول این عنوان هستند و در نتیجه فقط آن ها می توانند مورد حمایت از این طریق قرار بگیرند. بنابراین هر فردی نمی تواند به دلیل نارضایتی از شرایط اقتصادی یا اجتماعی کشورش اقدام به درخواست پناهندگی نماید.

فرد پناهجو، علاوه بر این که باید حقیقتا مصداق این عنوان باشد، همچنین باید بتواند این موضوع را در دادگاه مهاجرتی کشور مقصد اثبات نماید و تنها در این صورت است که با درخواست پناهندگی وی موافقت می گردد.

برای متقاضیانی که قصد مهاجرت به کشور اتریش از طریق پناهندگی را دارند، ابتدا باید خود را به کشور اتریش برساند و در این کشور حضور یابد. چه از طریق راه های زمینی و چه از طریق راه‌های هوایی، رسیدن به اتریش امکان پذیر است. متقاضی بعد از رسیدن به کشور اتریش باید به پلیس این کشور، اعلام پناهندگی نماید.

مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت از طریق ویزای هنرمندان

شرایط لازم برای اخذ ویزای هنرمندان اتریش به این صورت است که هنرمند می بایست سابقه هنری قابل اثبات در یکی از شاخه های هنری داشته و یا دارای قرارداد کار هنری با شرکت و یا موسسه هنری باشد و همچنین درآمد ماهیانه 2 تا 3 هزار یورو داشته باشد. فردی که بتواند این اقامت را اخذ کند حتما می بایست در رشته هنری خود در اتریش کار خود را پیگیری نماید این مضوع توسط دولت اتریش به مدت 2 سال چک خواهد شد. همچنین ویزای همراه نیز به این افراد تعلق می گیرد و همسر هنرمند اجازه کار تمام وقت در اتریش داشته و فرزندان وی نیز از تحصیل رایگان بهره خواهند برد. این اقامت می تواند پس از 5 سال به اقامت دائم و پس از آن به تابعیت اتریش نیز منجر شود.

اقامت هنرمندی در اتریش اقامت موقت است و اگر فرد بتواند به عنوان هنرمند مشغول به کار شود و از پس هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده برآید میتواند اقامت دائم اتریش را دریافت کند.

هنرمندانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند با اقامت در اتریش از مزایایی برخوردار خواهند شد که عبارتند از:

 • با اخذ ویزای هنرمندی فرد میتواند در این کشور مشغول بکار شود و یا ادامه تحصیل دهد.
 • با این نوع اقامت نیازی به پرداخت مالیات و حق بیمه نیست.
 • پروسه دریافت ویزای هنرمندی در مقایسه با سایر ویزاها کوتاه است.
 • اخذ اقامت دائم اتریش پس از 5 سال اقامت و اخذ تابعیت  پس از گذشت 7 سال از اقامت
 • پرداخت بیمه بازنشستگی و سلامت توسط دولت اتریش
 • متقاضی میتواند به صورت مستقل مشغول بکار شود.
 • برای درآمد سقفی تعیین نشده است.
 • توانایی عرصه آثار هنری و فروش در کشورهای مختلف در دنیا
 • امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون محدودیت
 • امکان تحصیل فرزندان به صورت رایگان در مدارس اتریش وجود دارد.
 • همسر فرد میتواند در موسسات آموزش عالی اتریش تحصیل کند و یا مشغول بکار شود.
 • امکان دریافت وام بانکی برای متقاضی وجود دارد.
 • امکان سفر به 27 کشور بدون نیاز به دریافت ویزا