شروعی برای ثبت برند

در تعریف ساده، علامت تجاری یا برند به هر نوعی از اصطلاح، نشانه، نماد، علامت، عدد، طرح و ترکیبی گفته می شود که با ثبت آن برای محصولاتی که می فروشیم و یا خدماتی که ارائه می دهیم، می توانیم جلوی سو استفاده، کلاه برداری و حتی اعمال تحریم را بگیریم.

امروزه که رقابت ها بیش از پیش در بازارهای ایران و دنیا افزایش یافته و هر شرکتی به دنبال پیدا کردن و گسترش دادن بازار خود است. ثبت کردن برند برای شرکت ها ارزش بیشتری پیدا کرده و حتی می توان گفت به یکی از ضروری ترین کارها بعد از ثبت شرکت تبدیل شده است. زیرا علاوه بر اینکه داشتن برند ثبت شده مشخص باعث تمایز شرکت ها می شود، بلکه درست انتخاب کردن آن نیز می تواند در رشد و شکوفایی شرکت نقش بسزایی بازی کند.

یکی از مواردی که معمولا کمتر به آن توجه می کنیم، تفاوت های نوشته تجاری و لوگو است. با شناخت تفاوت ها و کار کرد های این دو، به همراه درک درست از ماهیت برند و حتی توجه به اینکه چه تمایزی قرار است با شرکت های دیگر ایجاد کند با کمک گرفتن از یک تیم پیشرفته می توانیم بهترین برند و لوگو را برای شرکتمان انتخاب کنیم.

برای ثبت برند از کجا شروع کنیم ؟

اولین مرحله برای ثبت برند مناسب این است که دقیقا بدانیم برای چه به برند نیاز داریم و قرار است چه تمایزی را نشان دهیم. البته بهترین و معقول ترین توصیه این است که حتما با کارشناسانی که در این امر خبره هستند، صحبت کنیم تا بتوانیم بهترین برند را انتخاب کنیم، زیرا انتخاب برند اشتباه می تواند زمان بسیاری زیادی را از ما بگیرد.


دومین مرحله از مراحل ثبت برند، ارسال کردن نام و لوگوی شرکت به صورت اظهارنامه به اداره ثبت علامت تجاری است. باید چند روزی منتظر بمانیم تا کارشناسان اداره ثبت علامت تجاری، برند ما را تایید کنند. در صورت تایید، باقی مراحل ثبت برند مثل تکمیل مدارک را انجام داده و در صورت عدم تایید، با مشورت کارشناسان متخصص در زمینه ثبت برند، نقص های موجود را رفع و آن را دوباره برای اداره ارسال کنیم. البته بهتر است قبل از این کار برند را استعلام کرده، تا در صورت تکراری بودن از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود.

در آخرین مرحله ثبت برند، باید لوگو و برند خود را در روزنامه اگهی کنیم تا اگر شخص حقیقی یا حقوقی ای اقدام به شکایت با عنوان هایی چون سوءاستفاده یا تکراری بودن آن نکرد، پس از گذشت زمان قانونی برند ما ثبت شود.