خلاصه ای در مورد ثبت اختراع

در دنیای مدرن امروز، به خاطر آشنایی با ایده ها، فکرها، نظریه ها و پیشرفت سریع علم، بسیار اتفاق می افتد که ناخوداگاه ایده یک اختراع به ذهنمان برسد و البته اگر پیگیرش نشویم مثل هزاران مسئله دیگر فراموشش کنیم. ولی بد نیست بدانیم که می توانیم با گذاشتن مقداری وقت، ایده خود را به صورت یک اختراع در آورده و به دنبال ثبت آن برویم. کافیست اختراع خود را به وسیله اظهار نامه به همراه مدارک مورد نیاز تحویل دفتر ثبت اختراع دهیم. بعد از تایید کارشناس، پرداخت هزینه های ثبت و درج آگهی در روزنامه رسمی کشور، گواهی ثبت اختراع به ناممان صادر می شود.

تعریف اختراع

تعاریف زیادی برای اختراع وجود دارد ولی یکی از بهترین های آن  این تعریف است: “اختراع فکر و ایده ای است که توسط یک یا چند نفر مطرح شده و محصول یا فرایندی را تولید می کند. تولیدی که مشکلی را در قسمتی از صنعت، فناوری یا حرفه ای حل کرده و راهکاری نو ارائه دهد. اما در ایران اختراعی را می توان ثبت کرد که ابتکاری جدید در خود جای داده و کاربردی صنعتی داشته باشد.” پس بهتر است بدانیم که اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت بتوان آن را ساخت یا از آن استفاده کرد.

در این تعاریف صنعت شامل مواردی چون ماهیگیری، کشاورزی، صنایع دستی و … هم می شود. البته بد نیست به مواردی که نمی توان ثبت اختراع کرد نیز اشاره کوتاهی داشته باشیم. مواردی چون کشفیات و نظریات علمی، روش های تجاری یا درمانی، آن چیزی که در گذشته پیش بینی شده باشد، منابع ژنتیکی و اجزا تشکیل دهنده آنها، فرایند بیولوژکی تولید ژنتیک و هر چیزی که مخالف قوانین شرعی، عمومی و اخلاقی جامعه باشد، در ایران اجازه ثبت ندارند.

روش ثبت اختراع

در ایران بر خلاف کشورهایی نظیر فرانسه کسی که ادعای ثبت اختراع داشته باشد می تواند در این زمینه اقدام کند و اداره ثبت اختراع ملزم به این نیست که در مورد صحت آن تحقیق کند و فقط در مواردی چون نقشه های مالی، هر اختراعی که نظم عمومی را بر هم زده یا با عفت عمومی در تضاد باشد و فرمول ها و ترکیبات دارویی، باید ازقبل در مورد صحت آن تحقیق کند.

اما ورقه اختراع سندیتی ندارد و نمی توان از آن برای اثبات جدید بودن و یا حقیقی بودنش استفاده کرد. بر همین اساس افرادی که در این زمینه ادعایی داشته و یا ذی نفع باشند می توانند با مراجعه به دادگاه اقامه دعوی کرده و خلاف حرف های مالک اختراع را ثابت کنند. زیان دیده با همین ورقه ثبت اختراع می تواند اختراع را باطل و حتی خواستار جبران زیان ها و خسارت های وارده از دادگاه باشد.

از موارد دیگری که باید بدانیم این است که، در قانون مالکیت صنعتی آمده تا وقتی اظهارنامه حق اختراع به مرجع ثبت تسلیم نشده باشد برای فرد هیچ حقوقی ایجاد نمی شود. به عبارت دیگر اگر مخترع قبل از اینکه اختراع خود را به ثبت برساند، آن را به صورت کتاب، مقاله، روزنامه و یا از هر طریق دیگر عمومی کرده باشد دیگر حقی روی آن ندارد. البته قانون برای مخترع ۶ ماه مهلت ارفاقی قرار داده است تا اظهارنامه خود را تسلیم کند ولی اگر از این مهلت استفاده نکند، حق اختراع برای وی از دست رفته به شمار می رود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع

  1. اظهارنامه اختراع: این اظهارنامه باید در یک فرم مخصوص و به صورت الکترونیکی برای سامانه ثبت اختراع ارسال شود. باید در این اظهارنامه ها اختراع را به طور کامل شرح داد. یکی دیگر از نکات مهم این است که ملاک برای ثبت اختراع زمانیست که اظهارنامه ارسال می شود، یعنی کسی که زودتر درخواست داده باشد این اختراع به نام او ثبت می شود . پس زمان ارسال از اهمیت بالایی بر خوردار است.
  2. یکی دیگر از مدارک مورد نیاز ثبت، نقشه اختراع است. این نقشه باید به امضا متقاضی یا وکیل وی رسیده و مهر خورده باشد. کاغذ نقشه نیز باید ۳۴ سانتی متر طول و ۲۲ سانتی متر عرض داشته باشد.
  3. فتوکپی شناسنامه و کارت ملی مخترع
  4. قبض رسید بانکی حق الثبت اظهارنامه تقاضای ثبت اختراع