خلاصه ای از طرح صنعتی

به دلیل گسترش تکنولوژی، بیشتر شدن رقابت شدید در بازار و مهمتر از همه استفاده شرکت ها از طرح و ایده های نو، اگر طرحی داشته باشیم که در شکل و فرم ظاهری یک محصول نوآوری داشته باشد، منطقی ترین کار ثبت سریع طرح است که جلوی هرگونه کپی برداری و سو استفاده از آن گرفته شود.

برای این کار تنها کافیست اظهارنامه مشخصی که برای این کار ایجاد شده را پر کنیم .

و به همراه چند نمونه از شکل یا تصویر گرافیتی از طرحمان به مرجع ثبت تحویل دهیم .

و بعد از طی شدن مراحل و کارشناسی ها برای استعلام از نبود طرح، مدارک را کامل و هزینه ها را پرداخت کنیم. در آخر پس از گرفتن شماره ثبت و انتشار آگهی در روزنامه رسمی، سند تصدیق را از اداره ثبت طرح صنعتی دریافت می کنیم.با این کار حق و حقوق مادی و معنوی طرح را برای خودمان حفظ میکنیم و اگر کسی از طرح ما استفاده یا کپی کند میتوانیم از طریق مراجع قضایی به ایشان اظهار بدهیم یا شکایت کنیم.

تعریف طرح صنعتی

برای شروع بهتر است سری به قانون بزنیم تا ببینیم چگونه درباره طرح صنعتی سخن گفته است. در ماده 20 قانون ثبت اختراعات ،طرح های صنعتی و علائم تجاری که در سال 1386 تصویب شده، آمده است : “هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط‌، رنگ ها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.” از این قانون دو نکته می توانیم برداشت کنیم.

نکته اول :

در طرح صنعتیمان هم باید یک نوآوری با ترکیب رنگ و خطوط وجود داشته باشد هم کاربرد عملی داشته باشد.

به عبارت دیگر اگر طرحمان نوآوری داشته باشد ولی هیچ کاربرد عملی نداشته یا غیرقابل استفاده باشد نمی توان آن را به صورت طرح صنعتی ثبت کرد.

نکته دوم :

این است که طرحمان حتما باید نوآوری ظاهری داشته باشد، اگر نوآوری ما فقط در کارکرد فنی یک دستگاه باشد آن را نمی توان به ثبت رساند. در یک مثال ساده اگر خودکاری طراحی کنیم که نوشتن را سریع تر می کند ولی در ظاهر با باقی خودکارها هیچ تفاوتی نداشته باشد نمی توانیم آن را به ثبت برسانیم.

درواقع قانون در طرح صنعتی فقط به جنبه های ظاهری و زیبایی شناختی توجه داشته است.

پس اگر می خواهیم طرحی را ثبت صنعتی کنیم باید به فکر تغییرات ظاهری آن باشیم و نه کارکرد بهتر.

تفاوت طرح صنعتی با اختراع

با مطالبی که در بالا توضیح دادیم شاید راحت بتوانیم تفاوت ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع را بیان کنیم. بر خلاف طرح صنعتی که قانون فقط به دنبال بحث های زیبایی شناختی آن بوده، در ثبت اختراع قانون بیشتر به دنبال کارایی بهتر است. به عبارت دیگر اگر بخواهیم وسیله ای بسازیم و آن را ثبت اختراع کنیم باید نو آوری های خود را بیشتر صرف بالابردن کارایی و بهره وری دستگاه کنیم.

به طور مثال هنگامی که می خواهیم یک جاروبرقی جدید به ثبت برسانیم، اگر به دنبال ثبت طرح صنعتی باشیم باید به فکر نو آوری هایی در زمینه شکل و ظاهر جاروبرقی و زیباتر شدنش باشیم، ولی اگر بخواهیم آن را ثبت اختراع کنیم باید روی قدرت مکش، کم شدن مصرف و بزرگتر شدن کیسه داخل آن تمرکز داشته باشیم. پس اگر می خواهیم طرحی را ثبت اختراع کنیم باید به فکر کارکرد بهتر آن باشیم و نه تغییرات ظاهری.

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

بعد از اینکه اظهارنامه اینترنتی را پر کردیم باید مدارک زیر را به اداره ثبت طرح صنعتی تحویل دهیم.

  1. مدارک هویتی متقاضی 
  • برای اشخاص حقیقی، کپی های شناسنامه و کارت ملی که برابر اصل شده باشند
  • برای اشخاص حقوقی آگهی تاسیس و آخرین تغییرات و مدارک شناسایی مدیر عامل
  1. اگر تقاضا توسط نماینده های قانونی صورت گرفته باشد، باید مدارک نمایندگی ارائه شود.
  2. مدارک مربوط به حق تقدم باید همزمان با تسلیم اظهارنامه و یا حداکثر ۱۵روز بعد از آن تاریخ ارسال شود.
  3. عکس از تمام زوایای طرح